پیشرفته ترین پروتزهای دست چگونه عمل می کنند؟

قطع عضو اندام فوقانی باعث از دست رفتن بخش وسیعی از توانایی فرد در انجام فعالیت های مختلف می شود که برای جبران آن از انواع مختلف پروتز دست استفاده می شود.

انواع مختلفی از پروتزهای اندام فوقانی طراحی و ساخته شده است که با توجه به مکانیزم های حرکتی می توان آنها را به پروتزهای کازمتیک (زیبایی)، مکانیکال و مایوالکتریک تقسیم کرد.

متاسفانه میزان پذیرش پروتز در بین آمپوته های (قطع عضو) اندام فوقانی بسیار پایین بوده که این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تمرکز این نوشتار بر روی پروتز های “مایوالکتریک دست” (Myoelectric-Hand-Prosthesis) می باشد.

دست انسان دارای حرکات بسیار پیچیده ای است و از این رو به آن مغز دوم نیز می گویند. با توجه بـه این موضوع هنگامی که فرد به علل مختلف دچار قطع عضو در ناحیه دست می شود، به این افراد بـیـشـتـر توصیه می شود تا ازاین نوع پروتزها استفاده کنند زیرا بیشترین شباهت از لحاظ عملکرد به اندام طبیعی را دارند.


بیشتر مطالعه کنید : پروتز دست زینتى با پنجه سیلیکونى


پروتز پیشرفته دست
این پروتز های دست با قرار دادن سنسور روی اعصاب باقی مانده عضو قطع شده و با کنترل و اراده  فرد پالس الکتریکی که از مغز به عضو فرستاده می شود را دریافت و تبدیل به پالس دیجیتال کرده و پس از فرستادن آن به موتور دست انگشتان را با نیرویی که توسط  باطری لیتیومی  ایجاد می شود عمل می نماید. در پروتز های مایو الکتریک انگشتان شست، سبابه و انگشت میانی فعال می باشند.

برای استفاده ازایـن پروتز استامپ فرد آمپوته باید حداقل پالس مورد نیاز دست را ایجاد کرده تا بتوان از آن برای راه اندازی موتور استفاده کرد.

پروتزهای الکترونیکی برای کنترل میزان باز و بسته شدن نیاز به ارتـبـاط دیداری دارند و افراد نابینا قادر به کنترل میزان باز و بسته بودن آنها نیستند.

این پروتزهای دست سنگـیـن تـر، گران قیمت تر و نیازمند دقت در نگهداری بیشتر بوده و در محیط های مرطوب آسیب می بیند

در سالهای اخیر پیشرفت های چشمگیری در انواع پروتز های دست به وجود آمده است که توانایی انجام تمام کار های روزانه توسط فرد به وجود می آید و عملکردی شبیه دست طبیعی را دارند.

برای تهیه این نوع پروتز های دست باید به کلینیک ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) مراجعه شود و کارشناس بر اساس معاینه و ارزیابی، نیاز و شرایط فرد بهترین نوع پروتز برای شما در نظر می گیرد و در تمام مراحل ساخت پروتز مشاور و راهنمای شما خواهد بود.


پروتز مایوالکتریک دست چگونه عمل می کند ؟

بیشتر بخوانید
آشنایی با سیستم تعلیق پروتز زیر زانو

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه

همسر من دست راستشو تا مچ از دست داده و برای تهیه پروتزش خیلی پرس و جو کردیم به کلینیک ارتوپدی فنی برتر اهواز رسیدیم باید بگم علاوه بر سرعت عمل کارشون تیم بازتوانی خیلی بهمون کمک کرد و همسر الان خیلی راحت تر استفاده از پروتز دست می پذیره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *